Birma – Przewodnik po Azji

Birma – czy warto pojechać?Birma lub Myanmar – formalna nazwa to Republika Związku Mjanmy. Jest to państwo azjatyckie malowniczo położone pomiędzy pasmem gór i morzem. Jest na granicy z Tajlandią, Laosem, Indiami, Bangladeszem oraz Chinami.

Dawno zapomniane, obecnie jest otwarte na turystykę. Myanmar główne miasto jako stolica nosi nazwę Naypyidaw. Birma społeczność – jej liczbę sumuje się na 51,5 miliona. Przeważa system prezydencji.
To biedny kraj i do niedawna nie było o nim słychać, tymczasem chce się otworzyć na turystów. Rezydenci są tam czuli i otwarci na zwiedzających, gościnni i uczynni, w każdym razie widać tam wielką biedę. Niech Was nie zaszokuje widok zabiedzonych dzieciaków biegających bez butów i proszących o wsparcie. Mężczyźni nie spacerują w spodniach wprost przeciwnie noszą sorongi, dziewczyny na głowach noszą chusty. Widoczny jest brak inwestycji, stare, sypiące się domy, wadliwe drogi. Obywatele są niezamożni – starają się zespalać koniec z końcem. To nader pracowity naród. Zajmują się głównie handlem a także transportem wędrowców. Da się też tanio zjeść. W kuchni birmańskiej przeważa ryż oraz makaron.

Birma religiaBirma to kraj buddyjski. Mieszka tutaj w przybliżeniu 400 tysięcy mnichów buddyjskich. Jest również nieznaczna ilość hindusów oraz katolików. Jadąc do Birmy warto zabrać perfumy, t-shirty czy kosmetyki, które można z dużym powodzeniem wymienić na miejscowe pamiątki. Można także kupować malowane na płótnie obrazki, wyrzeźbione posążki Buddy oraz inne ręcznie wykonywane cuda.

Na co uważać oraz czego się wystrzegać?Na targu powinno się zwracać uwagę na mataczy i naciągaczy. Jak zobaczą turystów to starają się wyjąć od nich jak najwięcej gotówki. Powinno się unikać wody z kurka a pożywienie nie za każdym razem jest sterylnie preparowane – zdarzają się insekty w strawach. Jadąc do Birmy, warto również pamiętać o szczepionkach: wskazane jest szczepienie przede wszystkim na zapalenie wątroby typu A i typu B.

Co warto zobaczyć w Birmie?

Bagan – na małym obrębie jest powyżej 2000 świątyń, są one prześliczne oraz w różnych formatach.
Shwedagon Paya jest to ogromna budowla sakralna w Yangon. Jest w kontraście ona z resztą miasta gdyż jest cała w złocie.

Amarapura – klasztor buddyjski – można doświadczać codzienne życie mnichów.

Czytaj także:

myanmar online visa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *